Festiwal Nauki i Sztuki 2024

Za nami XX edycja Festiwalu Nauki. Po 5-ciu latach przerwy powróciliśmy na dziedziniec Collegium Nowodworskiego przy ul. Św. Anny 12, aby wspólnie z mieszkańcami i turystami, odkrywać tajemnice biochemii.

Na stoisku festiwalowym przygotowaliśmy doświadczenia, które każdy z Was mógł samodzielnie wykonać (chemiczne akwarium, zaczarowana tęcza, obraz malowany na płytce 96-dołkowej). Pod mikroskopem mogliście obserwować świat komórek. Wyjaśniliśmy co to jest epigenetyka i co wpływa na epigenom. Nauczyliście się jak czytać i edytować DNA. Dowiedzieliście się co to są molekularne nożyczki. Każdy z Was mógł zabrać zrobiony własnoręcznie model helisy DNA.

Dziękujemy wszystkim, którzy Nas tak licznie odwiedzili. Dziękujemy za wspólne eksperymenty, które najwięcej radości dały najmłodszym oraz dyskusje z uczniami i mieszkańcami nad postępem nauk medycznych. Bardzo dziękujemy nauczycielom za to, że przybyli z całymi klasami oraz uczniami ze świetlic, zarówno z Krakowa jak i z innych miast, jak Bochnia. Dziękujemy również studentom kierunku lekarskiego UJCM, za zaangażowanie w przebieg Festiwalu. Pokazaliśmy, że nauka może być sztuką.

Zapraszamy za rok!